Ježek bělobřichý

V pátek 15. 11. 2019 jsme měli ve druhé třídě program s ježkem bělobřichým. Paní Bílková, která ježky doma chová nám vyprávěla samé zajímavosti z ježčího života. Jednoho nám dokonce vpustila mezi děti a ty musely ježka nakrmit. Po dvou hodinách jsme přešli k praktické části a pomocí jehly a vlny si každý svého ježečka vyrobil a odnesl domů.

M. Beránková

Soutěž T-PROFI – Talenty pro firmy

Dne 7. 11. žáci naší školy zvítězili v soutěži T-profi, Talenty pro firmy !!!

Družstvo bylo složeno ze tří našich žáků, dále ze tří studentů SPŠ v Písku a součástí družstva byl také kapitán z firmy Kern-Liebers. Soutěž nebyla zaměřena pouze na zručnost jednotlivců, ale také na spolupráci v týmu. Naši žáci se sešli se studenty střední školy na dvou společných trénincích, aby se společně poznali a učili se spolupracovat v týmu. Cílem bylo postavit model funkčních výsuvných dveří, které jsou v běžných provozech velkých firem. Dále bylo potřeba naprogramovat tyto dveře tak, aby se otvíraly a zavíraly podle pohybu paletového vozíku. Vše se stavělo ze stavebnice Merkur a programovalo pomocí zařízení micro:bit.

Našemu družstvu se během třech a čtvrt hodiny podařilo tento model postavit a rozpohybovat manuálně na posun dveří. Naprogramování bylo již nad jejich síly. Avšak dle slov studentů scházelo pouze zapojení a vše by se „možná“ rozběhlo. To již teď nezjistíme.

Důležité je, že v silné konkurenci deseti družstev z Jihočeského kraje se našemu družstvu podařilo postavit model nejlépe a zaslouženě zvítězilo. Zajistilo si tak postup do celorepublikového finále, čímž zopakovalo výkon z roku 2017. Uvidíme, jak se našim borcům a borkyni bude dařit dále. Po slavnostním vyhlášení, které proběhlo v pavilonu T1, následovalo ještě natáčení s ČT. (odkaz na reportáž ve Zprávičkách na ČT :D https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10265744641-zpravicky/219411000161111)

Věřím, že si žáci soutěž užili, a chtěl bych jim touto cestou velmi poděkovat za skvělou reprezentaci naší školy. Stejně tak slečně Gabriele Pechkové, která pomáhala s organizací našeho družstva. Za středoškolské zástupce patří poděkování panu Mgr. Milanovi Janouškovi, který se staral o připravenost studentů ze SPŠ Písek. Dále patří velké poděkování firmě Kern-Liebers, jmenovitě kapitánovi družstva panu Vítu Procházkovi a také panu Petru Šidlíkovi, který s žáky a studenty pracoval na společných trénincích.

Mgr. Jakub Jareš

Halloween

Ve čtvrtek 31. 10. 2019 se naše škola proměnila ve strašidelný dům. Žáci i učitelé přišli v různých maskách a vyučování probíhalo v Halloweenském duchu. Děti měly možnost vyzkoušet si typické Halloweenské hry a vyprávět si strašidelné historky. Všichni jsme si tento den moc užili a těšíme se na další!

Pasování na čtenáře

Minulý týden jsme měli u prvňáčků velkou slavnost. Proběhlo pasování na čtenáře. Každý se posadil na královskou židli a před celou třídou přečetl delší text ze Slabikáře. Odměnou byl diplom a potlesk ostatních dětí ze třídy.

M. Beránková

Borecký hlásek

Vážení přátelé,

Borecký hlásek je pro některé pěvce prvním skutečným dotykem ze světa soutěžní hudby. Letos se čtyřčlenná delegace (dva žáci odpadli) vydala soutěžit a pokořit pěvecký trůn v Borku.

Slečna E, poděkujme GDPR, se vydala na soutěž soukromým vozem. Zbytek delegace, slečny N a B, jel se mnou autobusem městské dopravy. Únava po celodenním maratonu výuky na mě padla asi v půli cesty a já zavřel oči.

Do Borku jsme, kvůli mírně nepříznivé dopravní situaci, dorazili o pár minutek déle. Nevadí, v našem poslání nás to nezastavilo.

Popisovat celou soutěž, to by bylo na dlouho, řeknu jen tolik, že mě nejvíc pobavil "malý Jirka Korňák", který bezchybně zapěl píseň "Svítí slunce nad hlavou" a kontrabasistka jména neznámého. Příště by mohla zahrát jazzové solo ve stylu předních jazzových kontrabasistů Charlese Minguse nebo Paula Chamberse, to by bylo něco!

Naši si vedli skvěle, ale v takové konkurenci uspět je zkrátka těžké. Nakonec nám trofej zajistila slečna E. Její maminka si zaslouží neoficiální trofej za to, že mě vysadila na Zelené ratolesti, odkud je to domů (nebo do Kozlovny) jen pár kroků.

Mějte se,

Tomáš Kotal

P. S. První verze zprávičky se neuložila, tak držte palce, třetí verzi už fakt psát nebudu! :D